24° Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/spor22c/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/spor22c/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

“Edirne imajı büyük bir yara almıştır”

Basketbol - 23 Aralık 2012 23:39 A A

 

 

Trakya Spor Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TSYGD) Başkanı Levent Takan, yaptığı yazılı açıklamada, Beko Basketbol Ligi takımlarından Olin Edirne-Mersin BŞB arasında oynanan lig maçının son 2 dakikasında çıkan olayların,Türkiye çapında tüm sporseverleri dehşete düşürdüğü gibi biz Edirneli, Trakyalı spor yazar ve gazetecilerini de derinden etkilediğini ve üzdüğünü bildirdi.

Bir taraftarın hakeme kötü söz söylemesi veya sözlü müdahalede bulunması, hakemin de bu seyirciye sözlü yanıt vermesi üzerine emniyet güçlerinin olaya müdahale ettiğini ve pota arkası diye bilenen tribündeki yaşlı, genç, kadın, çocuk bulunduğu göz önüne alınmadan çok sert davrandığını ifade eden Takan, “Bu orantısız güç kullanımını anlamak mümkün değildir. Kaldı ki tarafımızdan da izlenen ve arkadaşlarımız ve üyelerimiz tarafından çekilen fotoğraf ve video görüntülerinde emniyet güçlerine herhangi bir karşı koyuş söz konusu değildir.

Spor sahalarında birlikte görev yaptığımız, iyi ilişkiler içinde olduğumuz emniyet güçlerinin bu sertliğini şaşkınlıkla izledik ve hayretler içinde kaldık. Bir kişiyi, ayrıca sara hastası olan ve tribünde fenalaşan Mutlu İlke Ülker isimli taraftarın onlarca emniyet mensubu tarafından ve şiddet kullanılarak ekarte edilmek istenmesi anlaşılır bir şey değildir.” dedi.

Meslektaşlarının yıllardır Mimar Sinan Spor Salonu’nda ve Olin Edirne’nin dış saha maçlarında görev gereği yer aldığını anlatan Takan, şöyle devam eti:
Edirneli basketbolseverlerin bugüne kadar maçın atmosferinin içinde ufak tefek taşkınlıklar dışında holiganlık yaptıklarına bir kez dahi şahit olmamışlardır.

Bir çok deplasman maçında bile diğer takım taraftarlarınca karşılanmakta ve tribündeki takımlarını desteklemek amacıyla yaptıkları tezahüratlar hiçbir şekilde önlenmemektedir. Edirne basketbol taraftarlarının Türkiye’de en kaliteli basketbol taraftarları arasında yer aldığını bilmekteyiz ve işimizin bir parçası olan bu taraftar topluluğu bize de gurur veriyor.

Edirne’de yaşanan görüntüler biz spor yazarı ve gazetecilerini çok üzmüştür. Edirne imajı büyük bir yara almıştır. Hiç birimizin buna hakkı yoktur. Biz bütün bu olanların münferit bir hadise olduğuna inanmak istiyoruz. Aksini düşünmek bile istemiyoruz.”

İDARİ VE ADLİ SORUŞTURMA

Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan’ın, konuyla yakından ilgilendiğini ve olaya karışan emniyet güçleri hakkında idari ve adli soruşturma başlattığını öğrendiklerini ve bundan memnun olduklarını da söyleyen Takan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Edirneli basketbolsever Mutlu İlke Ülker’e geçmiş olsun derken bir kez daha olay karşısında üzüntülerimizi açıklar ve spor sahalarımızda bu tarz olayların bir daha yaşanmamasını temenni ederiz.

Ayrıca, her türlü koşulda görev yapmaya çalışan arkadaşlarımız, gazeteciliğin en güzel örneklerini bir kez daha göstermişler ve çektikleri fotoğraf ve video görüntülerle bir gazetecilik başarısına imza atmışlardır. Hepsini canı gönülden kutluyoruz.”

Basketbol - 23:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.