Kapalı
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/spor22c/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/spor22c/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

EDOSK gençleri Madrid’ten döndü

Spor Dışı - 27 Ağustos 2013 23:20 A A

Avrupa Birliği gençlik değişim projesinde Türkiye, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Romanya, İtalya’nın katılımıyla toplamda 6 ülkeden 30 genç tüm dünyanın ve özellikle Avrupa’nın sosyokültürel sorunlarına değindi.

15 Ağustos sabahı Edirne’den Madrid’e yola çıkan EDOSK gençleri; gençlik lideri Ali BAŞARAN ve katılımcılar Simge TUNÇ, Haşim BACIZADE, Nesli Egecan BAŞARAN, Büşra ŞAHİN ile ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiler. Etkinlikleri tamamlayarak  23 Ağustos gecesi yurda geri dönen EDOSK gençleri 15-22 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen projede İspanya’da yaşayan göçmenlerle buluştular, göç etme nedenleri öğrendiler, insanlarla konuşup genel olarak sorunlarını öğrendiler ve çözümler aradılar.

Sadece yabancı göçmenlerle değil; aynı zamanda kendi sorunlarını, ülkelerindeki sorunları, başkalarının önyargılarını öğrenip çözüm niteliğinde düşünceler öne sürdüler. Tüm gençler projenin devamlılığını sağlamak için üzerine düşenleri yeri getireceklerini ve toplumu bu konularda bilinçlendirmek için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdiler. Projede her ülkenin katılımcılarına görevler verildi ve Türkiye grubu adına verilen “din” konulu etkinlikleri iyi bir fırsat olarak gören gençlerimiz yaptıkları sunum ve etkinlikler sonrasında diğer ülkeleri “Biz böyle bilmiyorduk, meğer ne çok ortak noktamız varmış.” dedirttiler. Ülkelerdeki sosyal olaylara da değinen gençler tüm bu yaşananların dinle, dille, ırkla değil; eğitimle alakalı olduğunu göstermiş oldular.

Önyargıların yıkılması ve kültür etkileşiminin sağlanması için Avrupa projelerinin vazgeçilmezlerinden olan ülke ve kültürlerin tanıtımı gecesinde EDOSK gençleri yanlarından götürdükleri ülkemize ve Edirne’ye  özgü yiyecek, içecek, el sanatları ürünleri ile sunumlarını zenginleştirdiler ve hafızalardan çıkmayacak bir Türk gecesi yaşattılar.

Adefis Uluslararası Gençlik Derneği  başkanı bayan Camila Vázquez de gerek katılımcı yönleri gerekse sorumluluk sahibi gençleriyle EDOSK ile ortak bir projede olmaktan memnuniyetini dile getirerek, Türklerle ve özellikle EDOSK ile ilerde daha çok  yeni projeler üretebileceklerini belirtti.

Eşitlik ve Dostluk İçinde Buluşan Avrupalı Gençler” adlı çoklu gençlik değişimi projesine aşağıdaki ülkeler ve kurumlar katıldı :

1) Adefis Juventud Internacional (España)

2) Edirne Nature Sports Club Association (Turquía)

3) Lithuania Youth Center (Lituania)

4) Asociatia de Dezvoltare Comunitara a Rudarilor Din Namaesti-Dranc (Rumanía)

5) Association Of Social Promotion Sikanie (Italia)

6) Tmelnik – Iniciativas Juveniles (República Checa)

Spor Dışı - 23:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.