13° Kapalı
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/spor22c/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/spor22c/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

KANOLAR, TATLI SUDAN TUZLU SUYA

Diğer Sporlar - 16 Nisan 2018 00:06 A A

Aktif olarak faaliyet gösterdiği branşlardaki etkinliklerini sadece Edirne ile sınırlamayıp Edirne geneline, hatta Trakya geneline yayan Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği (EDOSK) geçtiğimiz hafta sonu iki farklı branşla Enez’e adeta bir çıkarma yaptı.

Kano ve doğa yürüyüşü ekipleriyle 15 Nisan Pazar günü hem karada hem de denizde etkinliklere imza atan EDOSK, Enez’de her türlü doğa sporunun yapılabilirliğine uygun olduğunu dikkat çekti.

Faaliyetlerine ara vermeden devam eden EDOSK bu hafta sonu çift branşla Enez’deydi. Kano branşı, 14 kano sporcusunun katılımıyla Enez Lagün Gölü’nden Enez Limanı’na kadar yaklaşık 9 kilometre kürek çekerken doğa yürüyüşü branşı da 13 doğaseverle birlikte Gala Gölü Milli Parkı’nda 18 kilometre yol kat etti.

‘TATLI SUDAN TUZLA SUYA’

Havaların ısınmasıyla birlikte kano etkinliklerine start veren ve bu sezonun üçüncü etkinliğini Enez’de gerçekleştiren kano branşı, ‘Tatlı sudan tuzlu suya’ sloganıyla Enez’in Lagün Gölü’nden Saros Körfezi’ne kürek çekti. 14 kano sporcusuyla 3 saatte yaklaşık 9 kilometre kürek çekerek etkinliği Enez Limanı’nda sonlandıran kano sporcuları,  gerçekleştirmiş oldukları etkinlikle Enez’in başta kano olmak üzere çeşitli su sporlarına oldukça uygun olduğunu kanıtlamış oldu.

MİLLİ PARK’TA 18 KM

Yaz dönemi hariç etkinliklerini sürdüren doğa yürüyüşü branşı ise 2005 yılında milli park statüsüne alınan Gala Gölü’nde 18 kilometrelik bir doğa yürüyüşü etkinliğine imza attı. 13 doğasever, Işıklar Köyü’nden başladıkları etkinliklerini Gala Gölü Milli Parkı girişinde tamamlarken etkinlik boyunca bölgedeki bazı kuşları da gözlemleme fırsatı buldu.

EDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Akman, Enez’in Edirne’nin il merkezine en uzak ilçesi olduğunu ancak tarihi itibariyle Edirne’yle eşdeğer, hatta Edirne’den daha eski bir geçmişe sahip olduğunu belirtti. Yaklaşık 8 bin 500 yıllık geçmişiyle Enez’in derin bir tarihe ve köklü bir geçmişe sahip olduğunu ancak bunun yanı sıra Enez’in, Saros Körfezi gibi dünyanın sayılı körfezlerinden birine kıyısı olduğunu da hatırlatan Akman, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

AKMAN: ENEZ’İN TANITIMINA KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ

“Deniz, tarih ve kültürün yanı sıra Enez doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan bir ilçe. Biz EDOSK olarak yaklaşık 10 yıldır Hisar Dağı ve Gala Gölü Milli Parkı’nda doğa yürüyüşleri organize ediyoruz. Bu kapsamda üye ve gönüllülerimizi Enez’in doğal güzellikleriyle tanıştırdığımız gibi EDOSK olarak bu şirin ilçemizin de tanıtımına katkı sağlıyoruz. Enez, sadece doğa yürüyüşü parkurlarıyla değil, su sporlarının da yapılabileceği oldukça şanslı bir bölge. 6 yıldır başta Tunca ve Meriç nehirleri olmak üzere Trakya’nın çeşitli bölgelerinde gerçekleştirdiğimiz kano etkinliklerimizi Enez’e de yaymak istedik ve 15 Nisan Pazar günü ilk kez Enez’de bir kano etkinliğine imza attık.”

Diğer Sporlar - 00:06 A A
BENZER HABERLER