13° Kapalı
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/spor22c/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/spor22c/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kırkpınar öncesi ilk ciddi sınav: Kumluca

Güreş - 27 Nisan 2016 08:00 A A

Yağlı güreş sezonu başladığından bu yana toplam 6 yerde yağlı güreş turnuvası düzenlenmiş, Edirneli pehlivanlar sadece 2’sine iştirak etmişti. Bu güreşler büyük çapta olmadığından ve tarih olarak da erken olduğundan pek rağbet görmemişti. Uşak Eşme güreşlerinde pehlivanarımız Ufuk Yanık ve Şafak Yanık kardeşler ilk 8’e çıkmış, Altınova güreşlerinde ise Serkan Makas 3. olarak ilimize sezonun ilk madalyasını getirmişti.

Sezon başladığından beri Edirneli pehlivanların da ara vermeden çalıştığı ve hazırlandığı ilk büyük güreş organizasyonu bu hafta sonu Antalya-Kumluca’da yapılacak.

“KUMLUCA’DAN SONRA KONUŞACAĞIZ”

Yıllarca Ermeydanı’nda güreş tutmuş olan Başpehlivanlardan Sermest Bulut’la sezon başlarken yaptığımız sohbette artık yaşının geçtiğini söylemiş, sözlerine şu cümleleri eklemişti: “Yaş kırkı geçti, meydanı gençlere bırakmanın vakti geldi, tabi ki Ermeydanı’ndan kopmak mümkün değil, o yüzden kariyerime Pehlivan yetiştirerek, antrenörlük yaparak devam edeceğim”

Sermest Bulut, cezası biten ve bu sene Ermeydanına çıkacak olan Ali Gürbüz’ün antrenörlüğüne başlamış. Ali Gürbüz’ün hazırlıkları ve durumu ile ilgili sorduğumuzda verdiği yanıt şu olmuştu: “Yasaklı olduğu dönemde de Ali boş durmadı. Milli güreşçilerin antrenmanlarına yardımcı oldu, kendi antrenmanlarını eksik etmedi. Bu sezon ilk kes Kumluca’da çayıra çıkacak. Durumumuzu o zaman görürsünüz”

ÇALIŞMALARI TAMAMLADIK, KUMLUCA’YA HAZIRIZ”

2006 Yılında yapılan 644. Tarihi Kırpınar Yalpı Güreşleri’ne 8 dakikada Recep Kara’yı yenerek altın kemeri alan ve Kırkpınar Tarihinin en hızlı final maçına imza attıktan sonra yıllarca sakatlıklarla boğuşmasına rağmen Ermeydanı’ndan kopmayan Başpehlivan Osman Aynur, geçen sene Antalya Büyükşehir Belediyesi Güreş Koordinatörü olan Başpehlivan Mustafa Kemal Karaboğa ile birlikte çalışmaya başlamış, meyvesini de Kırkpınar’da finale çıkarak almıştı. Finalde şanssızlığının kurbanı Osman Aynur, bu yıl çok daha iddialı görünüyor. Kumluca güreşleri için hazırlıklarını tamamladığını söyleyen Antalya Serik Belediyesi pehlivanı Osman Aynur, “Cezası nedeniyle çayırlardan uzak kalan birçok arkadaşımız Kumluca’da aramıza dönüyor. Çok çekişmeli güreşler olacağı kesin. Biz hazırlıklarımızı tamamladık, eksiğimiz varsa burada göreceğiz ve Kırkpınar’a kadar tamamlayacağız.”

“EDİRNELİ PEHİVANLAR GELECEK VAAD EDİYOR”

Osman Aynur, Şâhi Spor’un T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bünyesinde yürüttüğü projeyi de duyduğunu ve takdir ettiğini söyledi. Yağlı güreşin soydaşlarımız tarafından daha iyi bir şekilde öğrenilmesinin Türk Güreşinin izleyici kitlesini arttıracağını, izleyici kitlesi genişlemesinin de güreşin ve organizasyonların kalitesini arttıracağını belirtti. Edirneli genç pehlivanların da umut verdiğini sözlerine ekleyen Osman Aynur, “Daha önce çırağım olan Şafak yanık ve kardeşi Ufuk Yanık’ı Uşak Eşme’de izledim. Kırkpınar’da da dikkat çekici güreşler yapıyorlar. Başta Yanık kardeşler olmak üzere Edirneli genç pehlivanların gelecekleri parlak.” dedi.

Haber Merkezi

Güreş - 08:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.