36° Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/spor22c/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/spor22c/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Pedallar Turizm İçin Çevrildi

Diğer Sporlar - 18 Nisan 2018 00:27 A A

Edirne’de Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında 17 Nisan Salı günü Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Edosk ve Edirne Bisiklet Kulübü iş birliği ile bisiklet turu etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Edirne Kültür ve Turizm Bakanı Ahmet Hacıoğlu Edirne’nin Türkiye turizminin lokomotifi olduğunu belirtti.

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Edosk ve Edirne Bisiklet Kulübü ortaklığıyla bisiklet turu düzenlendi. Bisiklet turuna daha çok lise öğrencileri katılırken tur Selimiye Camii’nin önünde bulunan Fatih Sultan Mehmet heykelinin önünde başladı.

Etkinlikte konuşan Edirne Kültür ve Turizm Bakanı Ahmet Hacıoğlu “Bu etkinlik birkaç açıdan topluma mesaj olması açısından çok önemlidir. Birincisi turizm faaliyeti açısından önemlidir. İkincisi spor olma açısından önemlidir. Üçüncüsü yardımlaşma ve dayanışma açısından önemlidir. Dördüncüsü birbirimize katlanma, ortak yaşama açısından önemlidir. Dolayısıyla bu birlik ve beraberliği sağlayıp Edirne’ye bir mesaj vermek için bu etkinlik çok önemlidir.” İfadelerinde bulundu.

EDİRNE TÜRK TURİZMİNİN LOKOMOTİFİDİR

Türkiye’nin ve Edirne’nin turizmdeki durumuna değinen Hacıoğlu “Türkiye’nin geleceği turizm ve Edirne’nin de geleceği turizmdir. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye uluslar arası arenada yaşadığı sıkıntılardan dolayı hem turizm gelirinde düşüş oldu hem de turist sayısında düşüş oldu.  Türkiye’nin genelinde hem gelirde düşüş olurken, hem ziyaretçi sayısında düşüş olurken Edirne’de hep bir artış oldu. Edirne Türk turizmi açısından lokomotiflik yapmıştır. Edirne Türkiye’nin moral kaynağı olmuştur.” Dedi.

ŞÜKRÜPAŞA BALKAN SAVŞLARI MÜZESİ 2020-2021 YILINDA BİTECEK

Şükrüpaşa Anıtı hakkında da konuşan Hacıoğlu “Orası Milli Savunma Bakanlığına bağlıydı ama müze statüsü altında değildi. Dolayısıyla müze olmadığı için bizi ilgilendirmiyordu. Biz bu sorunu çözmek istedik ve buranın tahsisini kendi himayemize aldık. Tahsisini alır almaz da kapısına kilidi vurduk çünkü her an bir taş düşüp orda gezen birini öldürebilir öyle bir sıkıntı var. Şimdi 2018 yılında Şükrüpaşa Anıtı’nı oradaki tabyanın Balkan Savaşları Müzesi adı altında teşhir çalışmaları bakanlığın programında var. 2018 yılında restorasyon başlayacak ve 2020-2021 gibi bitmesini öngörüyorum.  Balkan Savaşları Anıtı’nın eksikliğini kapatmak için Hıdırlık tabyadaki Balkan Tarihi Müzesi’nin açılışını hızlandırmaya çalışıyoruz.” Diye belirtti.

Edirne Bisiklet Kulübü Başkanı Cemal Seçkin de düzenlenen etkinlik ile ilgili konuşurken “Turizm haftasına bizde katkıda bulup diğer arkadaşlarımıza örnek olmak istedik. Turizm sadece binalar, kum, güneş, deniz değildir. İnsanlar birbirleriyle ortak iletişim kurabilme ve yardımlaşma konusunda bu tür etkinliklerle daha ileriye gidebilir. İnsanlar birbirleriyle iyi ilişkiler kurduğu sürece hem turizm hem diğer dallarda da gelişmeler olur. O yüzden bu etkinliği çok önemli görüyoruz.” İfadelerinde bulundu.

Bisikletçiler Pazarkule Sınır Kapısı’na kadar pedallarını çevirip Edirne Protokol Evi’ne kadar geri dönerek etkinliği burada sonlandırdılar. Etkinliğin sonlandığı Protokol Evi önünde Ciğerci Bahri Usta, etkinliğe katılanlara ciğer ve ayran ikramında bulundu. İkram edilen ciğerleri yiyen bisikletçiler çöplerini de bir kolide toplayarak çevreyi temiz tuttular.

Diğer Sporlar - 00:27 A A
BENZER HABERLER