24° Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/spor22c/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/spor22c/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Seçek Yaylası Güreşleri, Kırkpınar’ın atası

Güreş - 22 Ağustos 2013 10:23 A A

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Edirne Belediyesi güreşçilerin geçen hafta Yunanistan’ın SEÇEK Bölgesinde yapılan güreşlere katıldığını söyledi.

Türk köylerinin bulunduğu bölgede yapılan güreşlerin festival havasında geçtiğini anlatan Tanrıkulu, şöyle devam etti:

SEÇEK bölgesi bizim için büyük bir öneme sahip.  Neden çünkü, orası Kırkpınar’ın çıkış noktalarından birisi. Yani bir Kırkpınar’ın ortaya çıkmasından önce oralarda yağlı güreşler yapılıyordu. Bulgaristan’ın bazı bölgelerinde, Yunanistan’ın bazı bölgelerinde, SEÇEK  yaylası da Kırkpınar’ın bir atası demekti. Orada çok güzel bir gösteri, festivaller düzenledi. Soydaşlarımız, bizleri orada görmekten de çok mutlu oldular. Aynı zamanda o bölgenin Milletvekilleri, Türk milletvekilleri, Gümülcine Başkonsolosumuz, Vali vekilimiz ve oranın önde gelen isimleri de oradaydı.

Oraya giden yol çok meşakatli ve dolambaçlı bir yol ve orada biz insanlarımızın ve soydaşlarımızın bizi gördüğü zaman ki mutluluğunu ve sevgisini görünce gerçekten iyi ki oraya katılmışız dedim. Bize bir plaket takdim ettiler. Bizde onlara Edirne’yi hatırlatan ufak hediyelerimizi takdim ettik.”

Seçek Kültür ve Dayanışma Derneği’nin konuğu olduklarını da anımsatan Tanrıkulu, sözlerini şöyle tamamladı.

Ne güzeldir ki Edirne Belediyesinin davul zurna ekibi oradaydı karşılamaları yaptı ve bizim güreşçilerimiz oradaydı Edirnemize başarılarla döndüler. Bizim için önemli olan soydaşlarımızın orada kendilerini yalnız hissetmemeleri ve bizim Türkiye Cumhuriyeti’nin, Edirne’nin, Edirne Belediyesinin, Edirne Valiliğinin daima yanlarında olduklarını bilmeleri çok güzel bir duygu, orada azınlık oldukları için kendilerini yalnız hissediyorlar, kötü hissediyorlar. Fakat biz onlara yalnız olmadıklarını hissettirdik, giderken de köylerde durduk, durduğumuz köylerde Türk köyleriydi Kahvehanelerde oturduk, insanlarımızla sohbet ettik ve çay içtik. Edirne’ye yabancı değiller haftanın 1-2 günü Edirne’ye geliyorlar, ticaret işleri yapıyorlar. Buda ayrı güzel bir şey, birlikte çok güzel bir festival geçirdik. Yağlı güreş festivallerini orada beraber yapmaktan mutlu olduk.

Güreş - 10:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.