Hafif yağmur
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/spor22c/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/spor22c/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Yıllar sonra Hentbol Ligi

Güncel - 21 Aralık 2017 10:02 A A

 

Aynı anda hem kızlar hem de erkekler ligleri tam 12 yıl sonra tekrar Büyükler Hentbol Ligi adıyla kurulurken müsabakalara olan ilginin beklenenden fazla olması alınan lig kurma kararının ne kadar doğru olduğunu kanıtlar gibiydi.

Büyük Kızlar Hentbol Ligi ve Büyük Erkekler Hentbol Ligi müsabakaları dün, Trakya Üniversitesi 75’inci Yıl Spor Salonu’nda oynanan maçlarla start aldı. Kızlar liginde 5, erkekler liginde ise 4 takımın mücadele ettiği liglerde şampiyon olan takımlar, ödenek çıkması durumunda Edirne’yi terfi maçlarında temsil edecek.

12 yıldır hem büyük kız hem de büyük erkekler liginin aynı anda kurulması sonucu yıllar sonra renk ve hareketin geldiği hentbol branşı, Edirne’de yeniden küllerinden doğmaya başladı. Trakya Üniversitesi Kadın Hentbol Takımı’nın geçen dönem Türkiye Üniversiteler Şampiyonu olması ve Trakya Üniversitesi’ne takımlar bazında ilk şampiyonluğunu yaşatması sonrası üniversitenin Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda (BESYO) öğrenim gören öğrenciler tarafından tercih edilmesiyle birlikte popüler bir spor haline gelen hentbol müsabakaların ilk günden itibaren çok sayıda seyirci izledi.

Edirne Hentbol İl Temsilcisi Mustafa Deniz Dindar, ilgisizlik nedeniyle uzun bir süre aynı anda kurulamayan büyük kızlar ve büyük erkekler hentbol liglerinin 12 yıl sonra aynı anda kurulmasının sevincini yaşadıklarını söyledi. Bu doğrultuda Trakya Üniversitesi ve Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü’nün büyük katkıları olduğunu ifade eden Dindar, “Üniversitede hentbol dersi alan öğrencilerimizin ders çıktısı olarak bu ligde oynamaları fikrini üniversite yönetimimiz de uygun gördü. Bunun sonucu olarak final dönemi öncesi biz de bu turnuvaları başlattık” dedi.

Bir ay önce açılan hentbol hakem kursunu başarıyla tamamlayan hakemlerimizin yönettiği müsabakalarda aday hakemlerin adaylarının kalkması için bir turnuvaya ihtiyaç duyduklarını da kaydeden Dindar, salon tahsisi için Trakya Üniversitesi’ne ve BESYO yönetimine teşekkür etti.

Trakya Üniversitesi BESYO 75’inci Yıl Spor Salonu’nda oynanan müsabakalarda kız ve erkeklerde tamamı BESYO öğrencisi olan toplam 168 sporcu mücadele ederken büyük kızlar ligi; Edirne Rumeli Gençler Birliği Spor Kulübü, Lalapaşa Spor Kulübü, Edirne Kültür, Sanat ve Doğa Sporları Kulübü ile Edirne Gençlik Spor Kulübü’nden oluşuyor. Büyük erkekler ligi ise Şahi Spor, ; Edirne Rumeli Gençler Birliği Spor Kulübü, Lalapaşa Spor Kulübü, Edirne Kültür, Sanat ve Doğa Sporları Kulübü ile Edirne Gençlik Spor Kulübü’nden oluşuyor.

Lalapaşa Spor Kulübü yöneticisi Nazım Zobar, uzun bir aradan sonra aynı anda iki ligin başlamasının hentbol camiası açısından oldukça sevindirici olduğunu ifade ederek, “Bugünkü ilgi de gösteriyor ki Edirneliler hentbolu çok özlemiş. Biz kulüp olarak hentbolun gelişmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız. Katkı sunan tüm kurumlara ve Hentbol İl Temsilciliği’ne teşekkür ederiz” diye konuştu.

Öte yandan kızlar liginin ilk müsabakasında Edirne Gençlik Spor Kulübü ile Lalapaşa Spor Kulübü karşı karşıya geldi.

Güncel - 10:02 A A
BENZER HABERLER